DOLINA OBJAWIENIA DZIETRZNIKI-KAŁUŻE



51.09452 – 18.62835 - Cudowne źródełko w „Dolinie objawienia” Poglądowy rzut na lokalizację cudownego źródełka w Dzietrznikach: Województwo łódzkie na mapie Polski. Mapa fizyczna województwa łódzkiego. Powiat wieluński, w którym znajdziemy cudowne źródełko w "Dolinie objawienia”. Szczegóły dotarcia do cudownego źródełka zobaczymy na mapie Google.
Jak dotrzeć. Z Wielunia kierujemy się na południe. Mijamy wieś Dzietrzniki i skręcamy w lewo kierując się do wsi Kałuże. Tam oznakowania do źródełka doprowadzą nas do specjalnego parkingu. Dojazd tam z Wielunia to odległość niecałych dwudziestu kilometrów. Z Łodzi do Wielunia mamy do przejechania 112 kilometrów, z Piotrkowa Trybunalskiego 95, z Poznania 253, z Wrocławia 132 a z Katowic do Doliny Objawienia 132 kilometry. Z parkingu do źródełka bardzo przyjemny spacer na dystansie niecałego kilometra.

Parking swoją pojemnością robi duże wrażenie. To na jak dużo samochodów jest przygotowany to pierwsza refleksja nad tym miejscem, która zadziwia. (foto-jc)
Wieluń to najbliższe 22-tysięczne miasteczko w okolicy. Bliżej i dalej same wioski a jednak frekwencja odwiedzających niesamowita. Parking w czasie nabożeństw wypełnia się niesamowitą ilością samochodów. Niemało jest ich też między nabożeństwami i w tygodniu.



Leśna ścieżka z szutrową nawierzchnią. Brama Zwycięstwa Pustelni Niepokalanej". Leśny dukt. (foto-jc)
Spacer. Od parkingu do źródełka idziemy leśnym duktem biegnącym zachodnim skrajem Załęczańskiego Parku Narodowego. W jedną i drugą stronę mijamy przechodniów i samotnych i idących grupkami. Bardzo dużo też rodzin z dziećmi. W połowie drogi do źródełka po prawej stronie natkniemy się na "Bramę Zwycięstwa Pustelni Niepokalanej". Jesteśmy w połowie drogi do cudownego źródełka a tu taka niespodzianka! Pięknie wtopiony w las i polany zespół pustelni.


Drewniane domki pustelnie i fragment kaplicy. Kolejne drewniane domki pustelnie i polana z kapliczkami. (foto-jc)
Odnaleźć w ciszy Boga w Pustelni Niepokalanej. Powstała w latach 2020-2023 i wciąż jest rozbudowywana. Jego twórcą jest ksiądz Andrzej Chałupka z parafii w Dzietrznikach. Miejsce dostępne dla wszystkich przez cały rok. Zjawiają się tutaj aby przeżywać indywidualne rekolekcje w duchu pustyni. Jedni przyjeżdżają aby odnaleźć Boga w swoim życiu a inni aby Go postawić w swoim życiu na pierwszym miejscu. Modlitewny wymiar jest tutaj najważniejszy. W ciszy i samotności "wystawiać się" na najmniejszy szept Boga. Piękno i majestat lasów tworzą tutaj niesamowite doznania ale są tylko dodatkiem, który schodzi na drugi plan.



Leśny konfesjonał i figury: anioła opiekuna i królującego Chrystusa. (foto-jc)


Po minięciu Bramy Zwycięstwa natkniemy się na figurę św. Floriana. Droga do źródełka kończy się rozwidleniem. Na lewo znajduje się leśna kaplica. Na prawo w małej dolince cudowne źródełko z figurą Matki Bożej Niepokalanej.
Z Pustelni Niepokalanej idziemy jeszcze dalej około 300 metrów do Doliny Objawienia, gdzie według tradycji od ponad 150 lat bije cudowne źródełko. Od chwili zbudowania drewnianej kapliczki, wcześniej kilka razy w roku wierni zbierają się na Eucharystii. Urokliwe i cudowne miejsce. Przepiękny las górujący nad skrytym, cichutko szemrzącym w dole źródełkiem. Niezmącona cisza przytula i jakby leczy ludzkie serca. Wchodzimy w zatrzymanie się i w refleksję.


Spacer na prawo do cudownego źródełka i na lewo do leśnej kaplicy polowej. (foto-jc)
W 1856 roku pewnej kobiecie, Franciszce Pęcherz mieszkance Dzietrznik, ukazała się w konarach sosny Matka Boża. Z czasem okazało się, że widzenie to miała nie tylko ona ale również wielu innych mieszkańców okolicy. Z czasem miejsce to "obrosło" wieloma ciekawymi historiami a pielgrzymi i turyści docierają tutaj z całej Polski. Kiedy zgromadzenia modlitewne stawały się coraz częstsze i liczniejsze zaniepokoiło to władze carskie, które nakazały ścięcie sosny.


Kaplica z "lasem różańców" w leśnych ostępach Doliny Objawienia. (foto-jc)


Nowa figura Matki Bożej w miejscu objawienia w Dolinie Objawienia. U stóp Matki Bożej cudowne źródełko. (foto-jc)
Nowa figura Matki Bożej ma wysokość 130 centymetrów. (Patrząc z dołu z poziomu źródełka wydaje się być jednak większa). Umieszczona jest pod zadaszeniem wspartym na sosnowych konarach tak, że tak jak w czasie objawień widzimy Ją wśród sosnowych konarów. Figurę wykonała artystka z Blachowni Magdalena Rokosa. Figura jest ręcznie modelowana z masy ceramicznej a następnie wypalana. Potem została szkliwiona i otrzymała złocone zdobienia.



Czyściutka woda jest tak przejrzysta, że dno studzienki, do której spływa wydaje się być jej pozbawione. Doskonale jest za to widoczna, kiedy na jej powierzchni pojawiają się świetlne refleksy. (foto-jc)
Woda. Wielorakie dobroczynne działanie ale najwięcej łask spływa na na osoby przybyłe tu z dolegliwościami skórnymi. Źródło jest bardzo wydajne. Podaje około 1,5 litra na sekundę. Jednak 3 maja, 15 sierpnia i ósmego września (dni w których mają tu miejsce uroczyste Msze Święte) już przed świtem ustawia się kolejka chętnych do napełnienia pojemników z wodą. W te dni ma miejsce szczególnie duża "podaż" łask. Msze święte mają tu też miejsce w zależności od okoliczności w innych terminach.


Woda z cudownego źródełka zasila leśny staw koło kapliczki z Niepokalaną. Ten jednak wypełniony również liśćmi nie zachęca do pobierania z niego wody. (foto-jc)
JC