GŁOGÓW MAŁOPOLSKI

WODA W CUDOWNYM ŹRÓDEŁKU JEST ALE      „UZDROWICIELKA CHORYCH” SIĘ NIĄ NIE POSŁUGUJE        

Kapliczka z cudownym źródełkiem w Głogowie Małopolskim jest otwarta ale woda ze źródełka jest niedostępna. Stało się tak wskutek zawirowań dziejowych i wobec faktu, że obrosło one wokół rozległym cmentarzem, na którym spoczywa już kilka pokoleń.  Dzisiaj opiekę nad mieszkańcami Głogowa w dużej mierze przejęła Matka Boża w swojej ikonie Matki Bożej Głogowskiej – Uzdrowicielki Chorych.

    Jak dotrzeć. Drogą krajową nr 9 około 12 kilometrów na północ od Rzeszowa. W Głogowie Małopolskim kierujemy się na cmentarz „Na Piasku”. Znajduje się on w zachodniej części miasta przy ulicy 3 Maja. Nazwa wzięła się od piaszczystej wydmy , na której jest usytuowany. Wchodzimy tam potężną bramą z 1905 roku.

   Objawienie. Według legendy Matka Boża objawiła się żebrakom na piaszczystym wzgórzu zwanym dzisiaj „Na Piasku”. Poleciła aby przekazać włodarzom Głogowa, by ci wybudowali kapliczkę. Kiedy ją postawiono nieopodal wytrysnęło źródełko. Jego woda okazała się cudowna. Zjeżdżali się po nią, najczęściej w czasie odpustów, ludzie z okolicznych miast i wiosek. Powszechne praktykowane było obmywanie chorych miejsc.  Wdzięczni ozdrowieńcy wrzucali do studni drobne monety. Około 1875 roku w czasie czyszczenia studni wydobyto 3 garnce monet, które zużyto  potem do odlania dzwonu.

   Większa kaplica. Główną aleją cmentarza dojdziemy do kaplicy pw. Matki Boskiej Śnieżnej wybudowanej na wzniesieniu, w centralnej części nekropolii. Powstała ona w 1831 r. jako kościółek, dzisiaj pełni natomiast funkcję kaplicy. Prostokątna murowana i otynkowana, wygląd ma raczej  dość skromny. Jej najważniejszym wyposażeniem  jest cudowny obraz Matki Boskiej Śnieżnej z XVII wieku, pochodzący z kościoła Na Piasku, który razem z klasztorem rozebrany został w roku 1925.

   Mała kaplica ze źródełkiem. W kierunku północno-zachodnim przy krańcu cmentarza znajduje się druga kaplica. Tę niewielką budowlę wzniesiono około 1766 roku a przebudowano pod koniec XIX wieku. W niewielkim wnętrzu kapliczki znajdują się rzeźby ze starego kościoła parafialnego oraz studnia wykończona ceglaną cembrowiną. Studnię tę wypełnia woda płynąca ze źródełka, przy którym według tradycji objawiła się Matka Boża.

   Dwa obrazy. Znawcy dziejów Głogowa potwierdzają,  że pod koniec XVII wieku  istniały w mieście dwa kościoły. W centrum drewniany kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej oraz drugi poza miastem w miejscu zwanym Na Piasku, noszący wezwanie Matki Bożej Śnieżnej. Tam ciągnęły największe rzesze wiernych. Uznawały i potwierdzały składanymi wotami nadprzyrodzoną moc sprawczą znajdującego się wewnątrz świątyni cudownego obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Według legendy ikonę tę miały wynieść na powierzchnię ziemi wody z nieodległego cudownego źródełka. Była to wierna replika cudownej ikony z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore, której tytuł „Śnieżna” wiąże się z niezwykłym wydarzeniem, jakim była w 352 r. śnieżyca, która w samym środku upalnego lata (dokładnie 5 sierpnia) nawiedziła Rzym.

   Najprawdopodobniej  obraz Matki Bożej Śnieżnej znajdujący się w kaplicy Na Piasku jest tym samym obrazem pochodzącym z XVII wieku, do którego przed wiekami  masowo pielgrzymowano. Dziś jego kult chociaż znacznie słabszy i pozbawiony aury nadzwyczajności  nie poddaje się już zanikowi i zapomnieniu chociaż w I połowie XIX wieku  znacznie osłabł aby potem praktycznie zaniknąć. Słabł i jakby w dosłownym sensie się „zagubił”. Sprawiły to liczne przeprowadzki, zamiany świątyń i likwidacje klasztorów. Wzgórze Na Piasku obrastało cmentarzem a w Głogowie w 1905 roku ukończono i konsekrowano nową świątynię. 

   Wstawiennicza moc Matki Bożej powróciła w innym obrazie. Nowa świątynia z czasem przejęła rolę centrum życia religijnego w okolicy. Znacznie wzrastał też kult znajdującego się tam obrazu Matki Bożej Głogowskiej – Uzdrowienia Chorych. W 2015 roku dokonano jego koronacji. Nie do końca wyjaśniona jest przyczyna dlaczego już w 1905, w czasie budowy nowej świątyni, czczono już nowy, całkiem inny obraz. Szczególnie kult Matki Bożej Głogowskiej w nowym obrazie zaczął wzrastać wraz z odzyskaniem niepodległości.  Matkę Bożą Głogowską możemy dziś czcić w rozległej bocznej kaplicy. Obraz jest niewielki. Namalowany na płótnie ma wymiary 29,5 na 43,5 cm. Wzorowany jest na podobieństwo ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Twarze Matki i Dzieciątka wyrażone są ostrymi rysami z głębokimi światłocieniami. Srebrne ze złoceniami sukienki skrywają szaty postaci. Maryja odziana jest  w czerwoną suknię i niebieski płaszcz natomiast Jezus w pomarańczową suknię. Trzyma On w lewej ręce zamkniętą księgę a palcami prawej dłoni wskazuje na Maryję.

   Na fotografiach z lat osiemdziesiątych kaplica ze źródełkiem otoczona jest jeszcze trawą. Obecnie cmentarne groby otaczają ją ze wszystkich stron. W związku z tym pobieranie wody ze źródełka jest niemożliwe. Specjalne okratowania czynią to niemożliwe i nikt nie zgłasza żadnych protestów.  Wydawałoby się, że zamknięto ludziom możliwości korzystania z łask Matki Bożej. Wydawałoby się, że działania austriackich zaborców w postaci kasaty klasztoru, zawłaszczania i wyburzania kościelnych obiektów i innych opresyjnych działań i w końcu powstanie na górce „Na Piasku” cmentarza odniosło taki właśnie skutek. Nic bardziej mylnego łaski i dobroczynne wstawiennictwo przeniosły się  i zaczęły płynąć  z nowego wówczas obrazu Matki Bożej Głogowskiej.  Płynęły z taką siłą i mocą, że tytuł obrazu a za nim obecnego sanktuarium został rozszerzony i obecnie brzmi Matki Bożej Głogowskiej – Uzdrowienia Chorych. Obraz słynie daleko poza Głogowem. Cenione są łaski i cuda nadzwyczajne w postaci uzdrowień ale szczególnie Matka Boża słynie w tym obrazie z udzielania cudów zwyczajnych. Takim dobrym pokierowaniem krokami naszego życia oraz radami, jakie wierni w nadzwyczajny sposób tutaj otrzymują. Głogowianie czują to bardzo mocno i chociaż kult „Na Piasku” został wygaszony nie czują się pozbawieni opieki a wręcz odwrotnie. Mówią, ze kiedy Matka Boża przeniosła się do nowej świątyni  jeszcze bardziej opiekę wzmogła.

JC