KRYNICA GÓRSKA
NIECUDOWNE ŹRÓDEŁKA KRYNICY GÓRSKIEJ NAZYWANEJ STOLICĄ ŹRÓDEŁ
Niektórzy nazywają ją stolicą źródeł. Odległość z Krakowa wynosi 102 kilometry i jest szansa na pokonanie tej trasy w dwie godziny. Oferta turystyczna Krynicy Górskiej jest niebywale bogata. Górskie otoczenie i szlaki, sanatoria, specyficzna architektura, festiwale, deptaki i parki oraz oczywiście źródła wód zdrojowych. Ważne miejsce zajmuje tutaj Góra Parkowa i jej atrakcje a wśród nich źródełka. Pod samą Górą Parkową znajduje się większość złóż krynickich wód mineralnych. Przyczyniają się one do znacznego osłabiania jej geologicznej struktury, skutkiem czego na jej zboczach aktywnych jest wiele osuwisk a w 1993 r. Krynicę nawiedziło trzęsienie ziemi o sile M4,6.
Park Zdrojowy założono został na zboczach Góry Parkowej w 1810 r. jako jedną z pierwszych atrakcji uzdrowiska. Przeznaczono na to 6 ha powierzchni, na których wytyczono dziesiątki alejek i zbudowano kilkanaście altan. Powiększono również stawy i obudowano znajdujące się na górze źródełka wody mineralnej.
„Źródełko Płodności” zwane też „Bocianówką”. Na polanie wśród egzotycznych gatunków drzew nad źródełkiem znajduje się rzeźba bociana z uwieszonym mu na szyi niemowlakiem. W całej tej rzeźbie jedno miejsce jest szczególnie „wyświecone”. Jest to pupa niemowlaka, którą trzeba pogłaskać aby doczekać się potomka. Sztandarowym świadectwem jest wizyta królowej holenderskiej królowej Julianny mającej kłopoty z zajściem w ciążę. Wkrótce po wizycie na „Bocianówce” doczekała się długo oczekiwanego potomka.
„Źródełko Miłości” które według miejscowych podań „przynosi” szczęście w miłości. Ładnie usytuowane, przykryte wiatą i z Krankiem do pobierania wody. Na pewno ma bardzo dobry skład mineralny - jest to słaba szczawa wodorowęglanowa-magnezowo-sodowo-wapniowa-żelazista – zalecana w leczeniu chorób układu pokarmowego oraz krążenia i zaburzeniach centralnego układu nerwowego.
Krynickie źródła pod opieką „Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów”. Opiekę ową wiąże się z legendą sięgającą czasów kiedy wokół rozciągały się jeszcze karpackie bory. Powracający z wojny rycerz w czasie łowów poraniony został przez zwierza i oczekiwał pomocy. Jego wołanie usłyszała pasterka. Odnalazłszy go z ufnością miała zawołać: „Matko Najświętsza ratuj go!”. Zstępując z błękitnej jasności Matka Boża wskazała na zdrój-źródło i rzekła: „Obmyj tą wodą rany rycerza a żyć będzie.” Wskazany zdrój znajdował się w dolinie gdzie dzisiaj znajduje się Zdrój Główny z deptakiem.
W miejscu gdzie według tej legendy objawiła się na Górze Parkowej Matka Boża stanęła w 1864 roku figura Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów. Już kilka lat później kryniczanie przypisywali jej fakt, że szalejąca wokół zaraza ominęła ich miasto. Projekt figury jest dziełem znakomitego rysownika Artura Grottgera. Dzisiaj wszyscy podkreślają, że płaszcz Maryi ponad zdrojami w opiekuńczy sposób rozciąga się nad nimi biorąc pod opiekę chorych i kuracjuszy. Liczne wota w kościele zdrojowym, procesje religijne czy też Msza Święta na Górze Parkowej pokazują, że nie brak tu prawdziwej modlitwy i prawdziwej opieki Matki Bożej.
JC