SZCZEPANÓW
ZROŚNIĘTE KOŚCIOŁY
CUDOWNE ŹRÓDEŁKA ŚWIĘTEGO STANISŁAWA: KRAKÓW – NA SKAŁCE (z materiałem "Wprowadzenie do postaci św. Stanisława BM"), SZCZEPANÓW oraz BRZEŹNICA
Jak dotrzeć. Z leżącego przy autostradzie A4 Szczepanowa do Krakowa jest w zależności od wyboru trasy od 60 do 72 kilometrów. Do Rzeszowa nieco ponad 120 kilometrów natomiast do Tarnowa najkrótszą wersją dojazdu z wykorzystaniem autostrady A4 niecałe 29 kilometrów. Podwójny kościół – bazylika św. Stanisława znajduje się na rynku w centrum miejscowości. Wychodząc z bazyliki kierujemy się ulicą Św. Stanisława na prawo i po około 500 metrach dojdziemy do ulicy Źródlanej oraz do cmentarza na którym znajduje się kaplica-kościół w miejscu gdzie stał rodzinny dom św. Stanisława. Obok okalany murkiem plac, na którym znajdziemy: cudowne źródełko, kaplicę Narodzenia św. Stanisława oraz pochodzącą z XVII wieku kamienną kolumnę z figurą świętego.
Podwójny kościół. Kiedy trafimy do centrum Szczepanowa poszukując cudownego źródełka natkniemy się na stojący przy rynku niedoszłego miasta zbudowany w 1470 roku kościół św. Marii Magdaleny. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków gotyckich w powiecie brzeskim. Trzeba jednak wiedzieć, że został on ufundowany przez Jana Długosza. Mówi o tym w środku kościoła kwadratowa kamienna tablica erekcyjna Jana Długosza z wyobrażeniem św. Stanisława i datą 1470. Uważany jest też za najpiękniejszy z tych, które powstały z inicjatywy i fundacji naszego dziejopisarza. Szczerze mówiąc można go „ominąć” nie zdając sobie sprawy z jego wartości. Jest on bowiem złączony z innym kościołem. Złączenie to jest dosłowne. Z kościoła Marii Magdaleny przez arkadę w nawie przejdziemy do kościoła p.w. św. Biskupa Męczennika. Starsza świątynia stoi jakby jego cieniu młodszej ustępując jej i wielkością i zamysłem. Kościół p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika z wysoką charakterystyczną wieżą, wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1911-1914, jest w tej zbitce dwóch kościołów elementem wyróżniającym się. Sanktuarium posiada najcenniejszą pamiątkę po Świętym. Jego relikwie złożone w trzech relikwiarzach. W głównym ołtarzu znajduje się bardzo cenny XV-wieczny obraz św. Stanisława.
Nieco dalej w obrębie obecnego zespołu cmentarnego wznosi się kościół w miejscu, któremu tradycja przypisuje lokację rodzinnego domu świętego biskupa. Jedna z wersji o legendarnych imionach rodziców świętego mówi, że byli to Welisław i Bogna. Obok cmentarz po drugiej stronie ulicy w miejscu gdzie według tradycji przyszedł na świat przyszły święty znajduje się kapliczka Narodzenia św. Stanisława. Murowana, neogotycka zbudowana w 1861 roku. W miejscu tym stała przedtem drewniana kaplica z 1598 roku. Wewnątrz znajdziemy, traktowany jako relikwia, wspierający ołtarz fragment pnia dębu. Pod tym drzewem matka świętego urodziła go wracając z pola. Dziecko umyła w pobliskim źródełku. W ołtarzu obraz z XIX wieku będący kopią obrazu z 1520 roku przedstawia scenę narodzenia i chrztu św. Stanisława. Kapliczka jest obwiedziona murkiem obok, którego na kolumnie wznosi się posąg Świętego. Wykonany jest z kamienia i pochodzi prawdopodobnie z XVII wieku.
Źródełko. Znajduje się za kapliczką Narodzenia św. Stanisława. Drewniana altana z ażurowymi ścianami ze zwieńczenie małą kapliczką z figurą świętego. W środku studnia z kołowrotkiem i dużym kołem. Wodę wydobywamy wiaderkiem. Zdarza się, że jest to niewykonalne ponieważ czasami „znika” łańcuch od kołowrotka. Woda zimna i smaczna.
JC