BOGORIA
UJMUJĄCE ODBICIE CHRYSTUSA



50.64668 – 21.26343 - Poglądowy rzut na lokalizację cudownego źródełka w Bogorii: Województwo świętokrzyskie na mapie Polski. Mapa fizyczna województwa świętokrzyskiego. Powiat Staszowski, w którym znajdziemy cudowne źródełko w Bogorii. Szczegóły dotarcia do cudownego źródełka zobaczymy na mapie Google.

(foto-jc)
Postać Chrystusa z krucyfiksu, odbijająca się w wodzie ze studzienki z cudownym źródełkiem robi ujmujące wrażenie. Stajemy niemal na granicy jakiś mistycznych doznań.


Kościół pw. Trójcy Świętej w Bogorii – widok od strony cmentarza. (foto-Agnieszka Kwiecień – Nova) Wnętrze kościoła z ołtarzem głównym z obrazem Matki Bożej Pocieszenia - Matki Boskiej Bogoryjskiej. Do tej Matki Bożej zwracał się tonący w bagnie… Obraz ten sprowadzono do Bogorii z Krakowa w 1626 roku. Szybko bo już od 1646 roku zaczął słynąć łaskami. (foto-Agnieszka Kwiecień – Nova)
Kapliczka ma wymiary około 3 x 4 metry, dwuspadowy blaszany dach z płaskim kogucikiem. Podłoga kapliczki jest niżej od zewnętrznego gruntu około 40 centymetrów. Jest to betonowa płyta z kamiennym otworem studzienki. Otwór ten zabezpieczony jest ozdobną kratą.


Kapliczka znajduje się dosłownie przy samej drodze. Kur na dachu i szeroko otwarte drzwi serdecznie zapraszają do środka. (foto-jc)
Wiele legend. Najbardziej nośna jest legenda założycielska według której miejsce to powstało wskutek wypadku pewnego szlachcica. Jadąc nocą na koniu wpadł w bagno i powoli zaczął się pogrążać w moczarach. Sięgnął wtedy po modlitwę i skierował ją do Matki Boskiej Bogoryjskiej. I przeważnie najlepsze skutki przynosiła tu modlitwa do Matki Bożej rezydującej, w odległej od tego miejsca o pół kilometra, bogoryjskiej świątyni. Ów szlachcic zdołał się uratować i wybudował w tym miejscu kapliczkę.


Zainteresowanie wodą i wiara w jej pośredniczą moc potęguje odbicie Chrystusa z krucyfiksu w jakby lustrzanej tafli wody cudownego źródełka. (foto-jc)
Woda. Krystalicznie czysta. Nazywana przez wielu „Bogorianką”. Zaleca się ją w leczeniu wrzodów, chorób skóry, oczu i wielu innych dolegliwości. W ogólnej świadomości cudownego źródełka najbardziej utrwaliła się wielkoczwartkowa tradycja. Być może za bardzo zasłania ona codziennie dostępne dobroczynne skutki modlitwy tutaj powiązanej z korzystaniem z wody. W Wielki Czwartek wierni przybywają tutaj z zapalonymi lampkami, które zostawiają przy krucyfiksie. Wchodząc do kapliczki należy wówczas ucałować krucyfiks i nabrać wody ze źródełka. Po wyjściu z kapliczki należy pobraną wodą obmyć twarz, ręce i miejsca objęte chorobą. Wskazane jest też opłukać gardło i usta. Wodę należy także zabrać do domów dla tych którzy w Wielki Czwartek nie mogą dotrzeć do kapliczki. Jest ona przeznaczona dla nich do użycia w wielkopiątkowy poranek. Taka procedura sprzyja pielgrzymom i ich domownikom utrzymaniu zdrowia przez cały następujący rok.
JC