KRASNOBRÓD - ŚW.ROCHA

WSZYSCY ROCHA ZNAJĄ I KOCHAJĄ

Kaplica i studzienka zaszyte są w bujnej zieleni rezerwatu. (foto-jc)

Kaplica św. Rocha. Stoi w malowniczej dolinie św. Rocha otoczona bukowo jodłowym borem rezerwatu św. Rocha w miejscu zwanym Zagóra. Obecna zbudowana została w 1943 roku. Poprzednia uległa w 1935 roku zniszczeniu kiedy przewalił się na nią potężny buk. Wybudowana jest całkowicie z drewna. Również drewniany jest kryjący ją gont. Jej styl architektoniczny określa się jako zakopiański. Początki kultu św. Rocha w tym miejscu sięgają XVII wieku. Podczas panującej wówczas zarazy dżumy królowa Maria Kazimiera Sobieska ufundowała nad znajdującym się tutaj źródełkiem kaplicę. Z niewielkiego źródełka pod kaplicą woda wyprowadzona jest do drewnianej studzienki przed kaplicą. Wydajność wody jest nieduża i ma tendencje do zanikania. Niestety niewielka ilość wody w studzience zasypana jest śmieciami pozostawionymi tutaj przez turystów i lepiej po nią nie sięgać.

   Święty Roch. Zmarł w 1327 roku. Żadna z dat jego urodzin nie jest pewna. Po śmierci rodziców sprzedał znaczny majątek i rozdał wszystko ubogim. Został franciszkańskim tercjarzem (OFS). Wyruszył do Włoch, gdzie zastała go epidemia dżumy. Długi czas opiekował się zarażonymi. Kolejne trzy lata spędził w Rzymie, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień. W czasie powrotu do Francji zachorował na dżumę i aby nie zarażać innych ludzi zamieszkał samotnie w lesie. Cudownie wyzdrowiał a pomagał mu pies, który go tam wytropił i donosił mu jedzenie.

  Kult św. Rocha i źródełka św. Rocha. Jego kult w Polsce był bardzo duży a czczony był głównie jako chroniący od zarazy. Ufundowana przez królową Marysieńkę kaplica nie była w Polsce czymś wyjątkowym. W epoce staropolskiej poświęcono mu liczne ołtarze, figury i kapliczki. Obecnie funkcjonuje u nas 26 parafii oraz 28 kościołów pod wezwaniem św. Rocha. Kaplice św. Rocha przy cudownych źródełkach bądź też źródełka pod jego wezwaniem znajdziemy m. in. w Lesie Łagiewnickim w Łodzi, na wiślanej skarpie w Topolnie koło Świecia w woj. Kujawsko-pomorskim, w Dobrzeniu Wielkim niedaleko Opola, we wsi Stara Biała koło Płocka, w Miłkowicach-Maćkach koło Siemiatycz czy też  w Iwanowicach Włościańskich koło Krakowa.

Na zboczach wokół kaplicy wytyczono ścieżkę z drewnianymi schodami i poręczami. (foto-jc)

Odpusty. Każdego roku w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia, na Zagórskim zboczu odprawiana jest uroczysta suma odpustowa ku czci Św. Rocha. Przybywają tu w tym czasie ogromne rzesze pielgrzymów z całej Polski. W sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny możemy uczestniczyć: 1-2 lipca w Odpuście Matki Boskiej Łagodnej; 15 sierpnia w Odpuście Matki Boskiej Zielnej;  w niedzielę po 15 sierpnia w Odpuście Matki Bożej Siewnej oraz w pierwszą niedzielę października w Odpuście Matki Bożej Różańcowej.

JC