TARCE
PRAGNIENIE LOURDES



52.00141 – 17.59284 - Pałac w Tarcach - Poglądowy rzut na lokalizację cudownego źródełka w Tarcach: Województwo wielkopolskie na mapie Polski. Mapa fizyczna województwa wielkopolskiego. Powiat kępiński, w którym znajdziemy cudowne źródełko w Tarcach. Szczegóły dotarcia do cudownego źródełka zobaczymy na mapie Google.
Jak dotrzeć. Do Jarocina z Poznania jedziemy 72 km, z Łodzi 183 km, z Wrocławia 141 km. Z Jarocina drogą nr 443 jedziemy zaledwie siedem kilometrów. Jadąc z Jarocina przez Tarce nie do niezauważenia z lewej strony jest zespół pałacowo parkowy. Bez trudu w parku znajdziemy źródełko.

Niewielka polanka z figurą, wzgórkiem i źródełkiem wtopiona jest w gęstą zieleń parku. (foto-jc)
Zespół pałacowo-parkowy w Tarcach to jedno z najpiękniejszych miejsc w Wielkopolsce a często można usłyszeć opinię, że również w Polsce. Niezwykle piękne 10 hektarów parku, w którym zinwentaryzowano 749 drzew a wśród nich 20 przepięknych pomników przyrody.


Wzniesiony w 1871 roku pałac od początku budził powstania podziw. W międzywojniu uważano go za jeden z najpiękniejszych w Polsce. (foto: jc, Dawid Wdowczyk – CCASA 4.0)
Interesujące nas miejsce w parku jest dziełem właścicielki pałacu hrabiny Anieli z Biegańskich Ostrożyny-Gorzeńskiej. Nie cieszyła się ona dobrym zdrowiem. Ratunku i zdrowia poszukiwała w różnych, uważanych za cudowne, miejscach w Europie związanych z kultem Matki Bożej. W Tarcach w swoim ukochanym parku ufundowała ona figurę Matki Bożej z Lourdes. Ustawiona ona jest na kamiennym pagórku spod którego wypływa źródełko. Ten zakątek w parku to miejsce wyjątkowo urocze i ujmująco zaciszne. Siłą rzeczy, jakąś specyficzną emanacją miejsca, spacery tam wciągają do medytacji i modlitwy.



Figura widziana z różnych miejsc parku wydaje się czasem jakby „właśnie się objawiającą Matką Bożą”. Źródełko podaje na tyle wody, że tworzy niewielki strumyk. Tablica przy źródełku upamiętniająca fundatorkę miejsca. (foto-jc)
JC